Słupski szpital rozpoczął koordynowaną opiekę nad pacjentami z nowotworem jelita grubego

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym na który zapadają mężczyźni, i drugim na który chorują kobiety. Jak podkreślają eksperci, od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta. Dlatego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Januszka Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. zdecydowano się położyć szczególny nacisk na profilaktykę i nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia tego nowotworu. Te procedury są już realizowane, wkrótce ich zakres będzie poszerzany.

Aby przybliżyć tematykę mieszkańcom Słupska i regionu słupskiego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zorganizował konferencję prasową ze specjalistami w zakresie leczenia raka jelita grubego z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – lekarzami, dietetykiem i psychologiem, którzy kompleksowo włączają się w leczenie pacjentów, u których występuje ryzyko choroby oraz tych, którzy z chorobą muszą się zmierzyć. W trakcie spotkania medialnego specjaliści z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, którzy tworzą zespół ds. leczenia raka jelita grubego, przedstawili zasady  profilaktyki i najnowocześniejsze metody leczenia tego nowotworu.

O tym, jak istotny jest problem nowotworów jelita grubego w Polsce i regionie słupskim świadczą liczby:

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 18 000 zachorowań na nowotwór złośliwy jelita (C18-C20). Analizując strukturę zachorowań można stwierdzić, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim na który chorują kobiety.

Wg raportu Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku w województwie pomorskim zdiagnozowano raka jelita grubego u 757 pacjentów.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku w ubiegłym, 2022 r., rozpoznano raka jelita grubego u 292 pacjentów, a do końca czerwca tego roku już
u 178.

W 2022 roku chirurdzy onkolodzy ze słupskiego szpitala wykonali 98 kompleksowych zabiegów jelita grubego, w pierwszym półroczu tego roku – 36, a planują zrobić ich około 150.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *