Koszykarze Energa Icon Sea Czarni Słupsk zachęcają do badań urologicznych

Tradycyjnie od kilku lat listopad jest ogłoszony miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Z tego powodu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku organizuje akcję darmowych badań urologicznych dla panów.

Listopad jest ogłoszony miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Dlatego słupski szpital organizuje akcję badań przesiewowych dla mężczyzn.

Badania obejmą mężczyzn, którzy będą mogli skorzystać z konsultacji bez skierowania, w dniach 8, 15 i 22 listopada w godz. 12-13.30). Badania będą wykonywali lekarze dyżurujący aktualnie w oddziale.

Warunkiem zapisania się na badania będą: wiek powyżej 50 lat, posiadanie aktualnego wyniku PSA oraz brak stwierdzonych chorób urologicznych. Lekarze będą przeprowadzać wywiad, badanie per rectum oraz w uzasadnionych przypadkach badanie USG i kierować na ewentualne dalsze leczenie. Każdy z pacjentów otrzyma dodatkowo upominek od partnera akcji Trzech Fal – wejściówkę na pływalnię.

Rejestrację na badania rozpoczną się w poniedziałek – 4 listopada. Chętni na badania mogą rejestrować się pod numerem tel. 59 8460 632 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00.

Trochę faktów:

Rak prostaty: Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych u mężczyzn, ustępuje tylko rakowi płuc. Zwykle przez długi czas przebiega bezobjawowo, a dolegliwości pojawiają się dopiero w zaawansowanej postaci.

 Co powinno zaniepokoić panów i skłonić ich do padania urologicznego:

  • zwiększone parcie na mocz.
  • częste oddawanie moczu.
  • ból podczas oddawania moczu.
  • nykturia, czyli potrzeba częstego oddawania moczu w nocy.
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu.
  • wydłużony czas oddawania moczu.
  • ból w okolicy miednicy mniejszej.
  • zaburzenia erekcji

Zasadnicze znaczenie dla rozpoznania groźnej choroby jaką jest rak prostaty ma określenie stężenia PSA w surowicy. Badania nie musi być wykonywane na czczo, ale dla wiarygodności wyniku istotne jest aby

–  w dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu, zaleca się też powstrzymanie się od współżycia seksualnego

–  przed wykonaniem badania należy unikać jazdy rowerem lub pociągiem oraz palenia wyrobów tytoniowych.

–  należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych suplementach. Jeśli przyjmujesz leki na przerost prostaty, lekarz może zalecić ich odstawienie przed badaniem, aby nie wpłynęły one na wiarygodność wyników.

Oddział Urologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku:

– 23 łóżka

– Rocznie przyjmuje ok 3200 pacjentów (od stycznia do końca września tego roku 2312)

Wykonywane procedury, min.:

– operacje nerki

– operacje pęcherza moczowego

– leczenie kamicy moczowej

– leczenie nietrzymania moczu

– operacje w zakresie męskich narządów płciowych (wodniaki, torbiele)

– operacje gruczołu krokowego:  W styczniu tego roku rozpoczął zabieg radykalnej prostatektomii w asyście robota operacyjnego i do tej pory lekarze wykonali ich 93

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *